יישומים ושרותי החברה

גזיפיקציה – תיכנון, אספקה והקמת תחנות כוח מבוססות גזיפייר וגז מסונתז (Syngas)

 

גזיפיקציה

תהליך תרמו-כימי של פירוק חומר (ביומסה) באמצעות חשיפתו לטמפרטורות גבוהות והגבלת החמצן בסביבתו. במהלך התהליך מתרחשת המרה של ביומסה לגז מסונתז הנקרא 'Syngas'. תחנת כח הפועלת על בסיס תהליך הגזיפיקציה מורכבת ממספר מודולים;


1. תחילתו של התהליך הוא במערכת יבוש הביו מסה, מערכת הכנת ביו-מאסה ואחסון לקראת הפירוליזה וגזיפייר בו מתבצעת שריפה ללא חמצן. זהו השלב בו נוצר 'Syngas', ממנו נייצר חשמל.

 

2. 'Syngas' הנוצר בגזייפייר מורכב מגזים שונים בכללם מימן (H2), פחמן חד-ודו-חמצני (CO, CO2), מתאן (CH4), חנקן (2N) ומים (H2O). לכן, לפני הזרמה למנוע נדרש לטהר ולנקות אותו בכדי להבטיח פעולה רציפה של המנוע לאורך שנות הפרויקט, שלב  זה מהותי בשרידות מנוע הגז ובפעולה תקינה של יצור החשמל.

 

3. בשלב זה מוזרם 'Syngas' למנוע ליצור חשמל, המוזרם לרשת החשמל ונרכש על ידי חברת החשמל במחיר ידוע ומובטח לעשרים שנים בהתאם לאסדרה שבתוקף. החום השיורי הנפלט ממנוע 'Syngas' מנוצל ליבוש הביו-מאסה בתחילת התהליך אך ניתן לנצל חום זה לישומים נוספות כגון הפקת מים קרים, אספקת מים חמים, או יצור חשמל נוסף ביחידה להשבת אנרגיה (ORC). תמונה 3 מציגה יחידת קוגנרציה עם מערכת לניצול חום שיורי והחלפת חום.

 

4. כל התהליכים במערכת מבוקרים על ידי מערך ממוחשב המבטיח נצילות ורציפות התהליך וכן עמידה מלאה בכל תקני המשרד להגנת הסביבה. תמונה 4 מציגה את מערכת הבקרה כפי שיושמה בפרויקט גני הדס, תחנת כח בהספק 7 מגה-ואט.

 

הרגולציה הממשלתית תומכת בהקמת מתקנים לטיפול בביו מסה, עירונית וחקלאית כגון גזם, הפקת Syngas ויצור חשמל, ומבטיחה את מכירת החשמל המיוצר במתקן לחברת החשמל. ההסכם עם חברת החשמל הוא לעשרים שנים  והמחיר ידוע ועומד על כ- 0.419  ש"ח לקוט"ש, בהצמדות כאמור באסדרה.
רגולציה זו פותחת אפשרות אקולוגית ועסקית למחפשים פתרון קצה זול מהמטמנה מחד וכזה הנושא בחובו פוטנציאל כלכלי משמעותי מאידך.

 

למדי תעש ניסיון של 20 שנים בתכנון, הקמה ושירות לתחנות כח מוזני גז ויצור חשמל. נכון להיום מותקנות 12 תחנות כח המפיקות חשמל מסוגי גז שונים בהספק כולל של מעל ל30 מגהווט.

 

מדי תעש ממנפת את הידע הרב שצברה ומציעה לכם ליהנות מניסיונה רב השנים בהקמת מתקנים ותחנות כוח מוזנות גז

 

ראו מאמרים מקצועיים באזור הספרייה המקצועית באתר.

  • תהליך הגזיפיקציה
  • מתקן גזיפיקציה
  • גזיפיקציה – תיכנון, אספקה והקמת תחנות כוח מבוססות גזיפייר וגז מסונתז (Syngas)
  • יחידת גנרציה משולבת עם יחידה לניצול החום השיורי
  • תהליך הגזיפיקציה
  • מתקן גזיפיקציה
  • גזיפיקציה – תיכנון, אספקה והקמת תחנות כוח מבוססות גזיפייר וגז מסונתז (Syngas)
  • יחידת גנרציה משולבת עם יחידה לניצול החום השיורי